هود یکی از مهمترین وسایل آشپزخانه است. این وسیله با مکش انواع گازها و بوها، نه تنها هوای خانه را پاک و قابل استشمام نگه می دارد، بلکه با جلوگیری از رسوب بر روی دیوارها و وسایل آشپزخانه، به طول عمر بیشتر آن ها هم کمک می کند.

هود آشپزخانه به دو نوع کلی تصفیه کننده هوا و دارای خروجی هوا تقسیم می شود.

هود تصفیه کننده علاوه بر مکش بو، ذرات معلق در هوا را گرفته و هوای تصفیه شده را به فضای آشپزخانه برمی گرداند.
هود دارای خروجی هوا فقط چربی و بوهای نامطبوع را از طریق یک کانال به بیرون می فرستد. این هودها در دونوع زیر کابینتی و شومینه‌ای هستند.
به خاطر داشته باشید که یکی از مهمترین مسائل درباره هود آشپزخانه، تمیز کردن آن است. بسیاری از افراد تنها ظاهر بیرونی هود خود را تمیز کرده و به داخل آن اهمیتی نمی دهند. درحالیکه تمیز کردن داخل هود از جمله پنجره و به ویژه فیلتر آن که آلوده ترین جای هود است از اهمیت بیشتری برخوردار است. برای تمیز کردن چربی های پنجره روی فیلتر می توانید از آب ولرم و صابون و همچنین یک برس استفاده نمایید. در مورد فیلتر هم بهتر است قبل از شروع به تمیزکاری یک فیلتر نو متناسب با دستگاه هود خود خریداری کرده و آن را تعویض نمایید.
هود وسیله ای بسیار ضروری برای آشپزخانه به منظور مکش دود, بو, رطوبت, گاز و چربی حاصل از پخت و پز میباشد. در صورت عدم نصب هود در آشپزخانه خصوصا در آشپزخانه هایی که فضای کوچکی دارند, ذرات و چربی های ناشی از پخت و پز در اطراف پراکنده شده و محیطی برای رشد باکتری ها فراهم میکنند. تمام هودها مجهز به فیلتر قابل شستشو و تعویض میباشند و پس از مدتی استفاده میتوان آنها را تمیز و یا تعویض نمود. در زیر به طور خلاصه به معرفی پرکاربردترین هودهای آشپزخانه میپردازیم.

معرفی انواع هود آشپزخانه

هود زیر کابینتی 


هود آشپزخانه زیر کابینتی یک از قدیمی ترین انواع هود است .که موتورآن حالت هواکش دارد و فیلتر آن از جنس پشم شیشه است ، این نوع هود غالبا صدای زیادی تولید کرده و به نسبت هود آشپزخانه امروزی کیفیت و کارایی کمتری دارد.

هود زیر کابینتی زیر کابینت نصب می شود. شدت مکش این هودها بین دو تا سه حالت قابل تغییر است. این هودها همچنین برای تأمین نور لازم برای آشپزی به چراغ مجهز هستند.
هود جزیره ای

هود جزیره ای نمایی شیک و مدرن دارد و اندازه ی آن نسبت به سایر هودها کوچک تر میباشد. این نوع هود اصولا برای آشپزخانه هایی مناسب است که پخت و پز چندانی در آنها صورت نمیگیرد. صفحه مکش هود جزیره ای کوچک است اما قدرت مکش آن مانند سایر هودهاست. این نوع هود در مدل های کره ای, استوانه ای و مکعب ساخته میشود.
هود جزیره از لحاظ ظاهری، زیبا و فانتزی و در غالب مکعب ،استوانه و کره است . و از نظر کارایی بیشتر مناسب آشپزخانه هایی است که در آن پخت و پز کمتری انجام می شود و حالت دکوری و لوکس دارد .علت آن هم طراحی خاص برخی از مدل های هود جزیره با صفحه مکش کوچک است
البته در مدل هایی که صفحه مکش کوچک نیست .همان کارایی هود فلت و مورب را از هود جزیره می توان انتظار داشت.نوع جدید و زیبای هودجزیره ،مدل آسانسوری آن است که با دکمه ای هود بالا و پایین رفته و قابلیت جمع و باز شدن دارد .

هود شومینه ای

هود شومینه ای بر روی دیوار نصب می شود. این هودها بلندتر، بزرگ‌تر و به شکل قیف برعکس هستند. این هودها تمام ویژگی های هودهای زیر کابینتی را دارا هستند. جنس آن ها از مس، فلزهای اکسید نشدنی یا دیگر فلزاتی است که در مقابل گرما با دوام هستند و به راحتی تمیز می‌شوند.
هواکش هود شومینه ای گاهی به دیوار و گاهی به سقف وصل می‌شود که نوع سقفی آن به هود جزیره‌ای معروف است. هود جزیره ای بسیار زیبا و لوکس و از نظر طراحی بدنه نسبت به انواع دیگر هود متنوع تر است. در برخی انواع هود جزیره ای حالت های آسانسوری یا موتور بیرونی هم تعبیه شده است. در حالت آسانسوری دکمه ای برای بالا و پایین بردن هود تعبیه شده که قابل تنظیم است. در نوع موتور بیرونی هم موتور مکش در بیرون آشپزخانه نصب می شود که به مراتب صدای کمتری ایجاد می کند.
هود آشپزخانه فلت به علت اینکه صفحه مکش هود کاملا روی اجاق گاز قرار می گیرد. بهترین مکش را در میان انواع هود دارد. هود شومینه ای یا فلت T از این دسته است . از نظر میزان صدا بسته به موتور هود متفاوت است .

هود آشپزخانه شومینه ای در طرح های شیشه ،استیل ،شیشه و استیل تولید می شود ،این هود مجهز به فیلتر آلمینومی قابل شستشو و سیستم تشخیص زمان شستشو و تعویض فیلتر می باشد.کنترل قسمت های هود بسته به مدل آن از طریق ریموت کنترل،صفحه لمسی و یا دکمه مکانیکی امکان پذیر است.روشنایی هود از طریق لامپ هالوژن و یا ال ای دی(LED) می باشد. بعضی از مدل ها تایمر خاموش شدن خودکار و سنسور حساس به بو و دود نیز دارد.
هود شومینه ای به شکل قیف برعکس است و بر روی دیوار نصب میشود. هواکش این نوع هود قابلیت نصب به دیوار یا سقف را دارد. هودهای شومینه ای در طرح های استیل, شیشه و ترکیب شیشه و استیل ساخته میشوند و مجهز به فیلتر آلومینیومی جهت شستشو و تعویض میباشند. با توجه به مدل هود میتوان عملکرد آن را با صفحه لمسی, دکمه مکانیکی و یا از طریق ریموت کنترل نمود. بعضی از هودهای شومینه ای دارای صفحه نمایش و سنسور دود و گاز میباشند. لامپ های تعبیه شده در این نوع هود LED یا لامپ هالوژن است.

هود دکوراتیو مورب

هود آشپزخانه مورب با زاویه ۴۵ درجه نسبت به صفحه گاز قرار می گیرد، هود های ۴۵ درجه به علت اینکه کاملا بالای اجاق گاز قرار نمی گیرند. ممکن است کمی از بو را پخش کنند اما بسیاری از افراد به خاطر ظاهر زیبا و متفاوت با هودهای قدیمی این دسته را انتخاب می کنند. البته در هود هایی با موتورهای قوی این نکته صادق نیست یعنی تفاوتی بین مکش هود آشپزخانه مورب و فلت وجود ندارد . از نظر میزان صدا مانند هود فلت بسته به موتور آن متفاوت است.
هود آشپزخانه مورب در طرح های شیشه ،استیل ،شیشه و استیل تولید می شود، این هود مجهز به فیلتر آلمینومی قابل شستشو و سیستم تشخیص زمان شستشو وتعویض فیلتر می باشد .کنترل قسمت های هود بسته به مدل آن از طریق ریموت کنترل،صفحه لمسی و یادکمه مکانیکی امکان پذیر است روشنایی هود از طریق لامپ هالوژن و یا ال ای دی (LED)می باشد .بعضی از مدل ها تایمر خاموش شدن خودکار و سنسور حساس به بو و دود نیز دارد.
این نوع هود ظاهری شیک و متفاوت در مقایسه با هودهای قدیمی دارد. نحوه قرار گرفتن این هود به صورت مورب و در زاویه ی ۴۵ درجه ای نسبت به صفحه گاز است. چون حالت این هود به صورت مورب است و دقیقا بالای صفحه گاز قرار نمیگیرد احتمال پخش بو وجود دارد. هودهای دکوراتیو مورب از جنس استیل, شیشه و یا ترکیبی از این دو متریال هستند و فیلتری از جنس آلومینیوم بر روی آنها نصب شده که قابل شستشو را دارا میباشد و مجهز به سیستم تشخیص زمان شستشو و تعویض میباشد. صدای این هود دکوراتیو به موتور آن بستگی دارد و اصولا صدای زیادی تولید نمیکند.

هود مخفی یا توکار
هودمخفی یا توکار کاملا زیر کابینت قرار می گیرد و در واقع هیچ نمایی از هود در آشپزخانه وجود ندارد.
مزیت این هود اینست که فضایی برای هود در آشپزخانه اشغال نمی شود.از نظر مکش و صدا و سایر ویژگی ها هود مخفی با هود فلت و هود مورب تفاوتی ندارد.
این نوع هود از نظر کارکرد با هود مورب تفاوتی ندارد و مکش و میزان صدای ان نیز مانند هود دکوراتیو مورب است. این نوع هود فضایی از آشپزخانه را اشغال نمیکند و در زیر کابینت, در بالای اجاق گاز نصب میشود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.