صرفه جویی در زمان آشپزی، مشغله زیاد، آشنایی ناکافی با پخت انواع غذاها و توجه بیشتر به محفوظ ماندن هرچه بیشتر ارزش غذایی مواد خوراکی از جمله دلایلی است که در سال های اخیر راه دستگاه های مایکرو ویو یا اصطلاحاٌ مایکروفر را به درون آشپزخانه ها باز کرده است. این دستگاه ها در ابتدا ساده تر و بیشتر تنها برای دوباره گرم کردن سریع غذاهای سرد استفاده می شدند اما اکنون به دستگاه هایی تبدیل شده اند که نه تنها امکان پخت انواع متنوعی از مواد غذایی را فراهم می کنند، بلکه برخی از آن ها با برخوردار بودن از قابلیت های دیگری مانند گریل و پخت با بخار، صرفه جویی در هزینه و فضای مورد نیاز برای خرید دستگا ه های جداگانه را هم برطرف کرده اند.

مایکرو ویو چیست؟

مایکرو ویو، امواج رادیویی با فرکانس بالا و طول موج کوتاه است که مانند پرتوهای قابل رویت نور،  بخشی از طیف الکترومغناطیسی را تشکیل می دهد. این امواج با توجه به نوع ماده ای که به آن تابیده می شوند، ممکن است منعکس، منتشر یا جذب شوند. به عنوام مثال مواد فلزی این امواج را منعکس کرده، مواد غیر فلزی مانند شیشه و پلاستیک آن را از خود عبور داده و موادی که از آب تشکیل شده اند مانند غذاها و حتی خود انسان آن را جذب می کنند. این امواج برای ارتباطات ماهواره‌اي، تلفن همراه، رادار، هدایت راه‌يابي در آسمان و دريا بكار رفته و از آنجا که با جذب شدن در مواد دارای آب دمای آن را بالا می برند، برای آشپزی و پخت غذا نیز به کار برده می شوند.

مایکرو ویو چگونه در آشپزی به ما کمک می کند؟

در اجاق های مایکرو ویو (که در ایران به آن مایکروفر نیز گفته می شود)، امواج تولید شده توسط یک قطعه الکترونیکی در فضای اجاق وارد شده و پس از انعکاس از دیواره های آن، جذب مولکول های آب درون غذا می شوند. سپس با تکان دادن این مولکول ها و ایجاد سایش میان آن ها، به سرعت تولید گرما می کنند. هرچه مواد غذایی از آب بیشتری تشکیل شده و حجم کمتری داشته باشند، گرمای بیشتری را جذب خود می کنند. از آنجا که این گرما ممکن است به طور یکنواخت جذب ماده غذایی نشود، در مایکروفرهای جدید سینی های محل قرار گیری مواد، گردان هستند. البته بهتر است در طول پخت یا گرم شدن غذا بسته به نوع و حجم آن، چند بار در مایکروفر را باز کرده و برای پخش یکنواخت گرما، غذا را هم بزنیم.

آیا اسفاده از مایکرو ویو برای سلامتی مضر است؟

امروزه بحث بر سر استفاده یا عدم استفاده از مایکروفر بسیار داغ است. از یک طرف این دستگاه وسیله ای سریع، آسان و قابل نظافت راحت برای آشپزی خصوصاٌ برای افراد شاغل یا کم تجربه در آشپزی بوده و از طرف دیگر شایعاتی درباره سرطان زا بودن و مضر بودن آن برای سلامتی نیز وجود دارد. این شایعات حاکی از آن است که امواج مایکروویو در لایه های درونی غذا جذب شده و با ایجاد فعل و انفعالات خاص در آن، ماهیت مواد غذایی را تغییر می دهد. بر خلاف وجود چنین شایعاتی باید گفت امواج مایکروویو تغییری در عناصر موجود در مواد غذایی ایجاد نکرده و همان گونه که در بالا اشاره شد، تنها با ایجاد گرمایش سریع، به گرم شدن یا پخت غذا کمک می کنند. به علاوه، به محض اینکه کار پخت تمام شده و دستگاه مایکروویو خاموش شود، این امواج نیز از بین رفته و نه در غذا باقی مانده و نه با باز شدن درب، به بیرون نشت می کنند. پس در نهایت باید گفت مادامیکه دستگاه مایکروفر شما از نظر فنی سالم بوده و درب آن هنگام پخت و پز کاملاٌ چفت شده باشد، تهدیدی را برای سلامتی ایجاد نخواهد کرد.

تعمیر ماکروویو

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.